הנחיית סעודות בשבת בר מצווה

כולל רעיונות, שירים ושירונים לשבת חתן מוצלחת

 

 

 

 

 

 

 

 

עבור משפחות שמתלבטות לגבי הנחייה מקצועית בשבת בר המצווה שלהן, עולה השאלה של הנחיית הסעודות. הרעיון הוא שעל מנת שהסעודות יזרמו בצורה חלקה, מישהו צריך להיות אחראי לזה. כשאני אומר "צורה חלקה", אני בעיקר מתכוון לנקודות הבאות.

 

משך הסעודה

סעודת שבת (ערב ובוקר) צריכה להימשך בערך כשעתיים עד שעתיים וחצי מקסימום. מתחת לשעה וחצי, יש כבר תחושת אי נוחות מסוימת. אי לכך, צריך לדאוג להישאר בגבולות הזמן הזה.

 

לוגיסטיקה של הסעודה

לא משנה אם יש הגשה לשולחן או מזנון פתוח, מישהו אמור להגיד למנהל האירוע מטעם המלון מתי להוציא מנה עיקרית (או לפתוח את המזנונים) וכנ"ל לגבי הקינוח. סעודות שבהן כל האוכל נגיש מייד (כמו בחדר אוכל מרכזי בבית מלון) מקצרות משמעותית את משך הזמן, ואם אתם אוכלים משום מה בחדר האוכל המרכזי, בקשו מהאורחים שלכם שיקחו רק מנה ראשונה, ולאחר ברכות ושירים, שייקחו מנה עיקרית. כמובן שמומלץ שחדר האוכל של האירוע שלכם יהיה פרטי, עם לוח זמנים שונה משאר אורחי המלון. אם אין אפשרות לפרטיות מוחלטת, תמיד יש אפשרות לבית המלון להקצות לכם אזור מסוים בחדר האוכל הכללי שיהיה תחום במחיצות ויהיה שמור לאורחים שלכם. תשאלו אם אפשר לקבל מזנון אוכל פרטי באגף שלכם של חדר האוכל הכללי. 

 

תכנון נכון של זמן איכות

בשונה ממנחים מסוימים, אני חושב שזה בסדר שלא כל הזמן ישירו. חלק מהרעיון של שבת בר מצווה הוא לתת זמן למשפחה לשוב ולהתאחד, וזאת עושים בדיבורים סביב שולחן האוכל. זאת הסיבה, אגב, שמומלץ להחליף מדי ארוחה את סדר הישיבה, כך שכל אחד יישב עם מישהו חדש. אם אין לכם סאגות במשפחה בסגנון א' לא מדבר עם ב', מומלץ בחום לעשות זאת. אי לכך, אפשר וצריך לתת זמן משמעותי בו לא מתרחשת הנחייה בפועל. בצורה קונקרטית, אם מתחילים הגשת מנה ראשונה בשעה 19:00, אין טעם להתחיל ברכות עד 19:25 לפחות.

 

הנחיית הברכות והמברכים

מספר מברכים – בכל סעודה אני ממליץ על 3-4 מברכים כאשר לפחות אחד המברכים נותן דבר תורה. רצוי וחשוב להכין את המברכים מראש. אין דבר יותר מרגיז מלשמוע דבר תורה טרחני של 10 דקות שמתחיל במילים: "לא הכנתי כלום אבל...". יתרה מזאת, אני ממליץ למשפחות לבקש מהדוברים שישלחו להם במייל את הברכה שלהם במייל ולהדפיס אותה. לגבי מי צריך לברך, כל משפחה ומברכיה, אין כאן כללים מוגדרים. ככלל אצבע, מי שחייבים לדבר הם ההורים בסעודת ערב שבת (בעיקר כדי להגיד תודה רבה לאורחים), חתן בר המצווה בשבת בצהריים (דרשה מסורתית), נציג של הסבא-סבתא במידה ויש וכמובן, הדודה היצירתית. בקהילות בהם נהוג שהחברים של הבר מצווה עושים שיר טיפשי ולא מובן שהם הכינו חמש דקות קודם, ניתן לתת להם לברך בסעודה שלישית...

 

בחירת השירים

גם כאן, כל משפחה ומנהגיה. עם זאת, חשוב לציין שבייחוד בשבתות מעורבות דתיים וחילוניים, עדיף להצמד יותר לשירים חסידיים (אדון עולם, שבחי ירושלים וכו') שכולם מכירים ופחות לזמירות שנכתבו במאה ה16 בצפת (יה-ריבון, יה-אכסוף וכו'). לגבי הנחיית השירה, לכל משפחה יש את הזמר שלה. פשוט מצאו אותו ותנו לו קצת יותר אלכוהול. מתכון בטוח להצלחה!

שימו לב שבברכונים החדשים כיום יש ממש עמודים שלמים של שירים חסידיים קליטים ופופולריים. אם אתם מתכננים להוציא ברכון/שירון לשבת שלכם, זה קריטי שהוא יכיל את השירים האלו. בררו את הנושא מול הספק שלכם. 

עכשיו שימו לב כמה אנחנו נפלאים. בנינו לכבודכם מאגר שירים מומלצים לשבת חתן בר מצווה מוצלחת. היכנסו אליו, שתפו עם האורחים והבטיחו לעצמכם אירוע מעולה.

 

חשוב לכם שהאורחים ישירו ויהנו במהלך הסעודה, אבל הקהל שלכם מגוון מבחינת רקע דתי? אתם לא לבד. יש המון משפחות בהן לא כל האורחים יודעים בעל פה את "יה'-ריבון", וזה בסדר גמור. ייתכן שגם מי שכותב את השורות שאתם קוראים כרגע לא סגור על כל מילה. אז מה עושים כדי שיהיה שמייח כמו שצריך? או. מקליקים כאן ומורידים למחשב קובץ מדהים של שירון מומלץ לשבת בר מצווה.


עוד מסמך יפה שנתקלתי בו ואספתי עבורכם הוא השיר "אשת חיל" בהתאמה אישית מיוחדת לשבת בר מצווה. נכון שאני משתדל לפנק אתכם בכל מיני דברים טובים? כזה מקסים אני - מוכן לעשות כל דבר כדי לשמח יהודים בתשלום. הקליקו כאן וקבלו חינם את הקובץ המקסים הזה.

 

 

 

 

חשוב לברר מי מהאורחים שלכם יכול לתפקד כמנחה סעודות ברמה של הזמנת הדוברים והשירים.

אם יש לכם מישהו כזה שאתם סומכים עליו, יש מצב שתוכלו קצת לשבת ולהנות באירוע של עצמכם,